tailor1

tailor1

sobota, 23 czerwca 2012

Na Grunwald, czyli kobiecy strój obozowy 2



Cotte simple, obozowa suknia spodnia w pigułce


Nadszedł XV w. Kobiety uznały, że mają dość noszenia workowatych sukni zasłaniających wszystko co mają najpowabniejsze. Pojawiły się obcisłe suknie, opinające talie i duże łódkowe dekolty. Nie bez powodu kaznodzieje grzmieli z ambon na temat upadku obyczaju i rozpusty. Moda była jednak silniejsza od religii i pragnienia wiecznego odkupienia. 




Jak pisał poeta Euriant w Opowieści o Wioletcie:
Ciało wdzięczne i powabne,
w biodrach wysmukłe i zgrabne.
Pas lędźwie nisko otaczał,
piękną figurę zaznaczał[...]



Obozową suknię spodnią szyjemy z cienkiego sukna wełnianego, ewentualnie płótna lnianego. Wełna brzmi nieco przerażająco do chodzenia w lecie ale zapewniam Was, że cienkie sukno świetnie się układa, oddycha i jest idealne na gorące dni. Suknia wykonana z lnu (jak na moim zdjęciu) jest przewiewna ale wątpliwa historycznie, ponieważ materiał ten jest ciężko trwale ufarbować. W średniowieczu po wystawieniu na słońce musiał bardzo szybko blaknąć.

Poniżej wklejam udoskonalony wykrój z Tmta*, który dopiero teraz jest poprawny.
Suknia może mieć sznurowanie na przodzie, od wysokości ok 3 cm nad przednim klinem, sznurowanie po bokach od tej samej wysokości do wszycia rękawa lub być wciskana przez głowę dla tych bardziej gibkich Może mieć krótkie rękawy (ok. 3cm przed łokciem) albo długie, obcisłe, sznurowane do łokcia.






















Chusty, nałęczki, podwijki


Szanujące się mężatki zasłaniały głowy lnianymi, białymi chustami o różnych kształtach.




W obozie świetnie spisuje się turban


Wycinamy go ze spłaszczonego półkola. Długość chusty zależy od tego na ile razy chcecie ją na głowie zawinąć. Poniższy wykrój jest na pojedynczy zawój




Nałęczka

Nałęczki są bardzo zgrabne i praktyczne ponieważ chronią ramiona i dekolt przed spaleniem słońcem. Dają przewiewny cień naszym barkom :)
Zamieszczam wykrój na półokrągłą nałęczkę. Najładniej wygląda z zaokrąglonymi rogami





Chustę mocujemy do opaski z lnu za pomocą szpilek.







* Tmta - "The medieval tailor`s assistant"


8 komentarzy:

  1. Tak przeglądam twojego bloga i zastanawiam się czy męskie stroje też szyjesz. Jeśli tak i masz jakies ich zdjęcia byłbym ogromnie wdzięczny :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio miałam małe grunwaldzie urwanie głowy ale już niedługo zamieszczę też posta o strojach męskich :) (
    ze zdjęciami)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. co do turbanów to polecam przeczytać http://od-podszewki.blogspot.no/2014/05/o-co-chodzi-z-tym-turbanem.html
    bo zgadzam się z autorką.
    Oprócz nałęczki z opaską (ja mam wciskaną, nie sznurowaną), to polecam też czepek wzorowany na św. Brygidy, no i kaptur :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Twój komentarz i miłe słowa różnych osób zachęciły mnie do powrotu do bloga :) Nie wiedziałam, że gdzieś się wyświetla. Postanowiłam uszyć sobie czepek św. Brygidy. Chętnie opiszę swoje dzieło.

    OdpowiedzUsuń
  6. BŁAGAM PROSZĘ O POMOC JEŚLI JESZCZE TUTAJ ZAGLĄDASZ NP NA FEJSIE LUB EMAIL rafal_w13@wp.pl chcę dziewczynie parę gratów uszyć, ale każdy rzemieślnik się zydzi z krojami lub na fejsie Rafał Paweł Adamski

    OdpowiedzUsuń
  7. 48 year old Speech Pathologist Nathanial Linnock, hailing from Sault Ste. Marie enjoys watching movies like Where Danger Lives and Embroidery. Took a trip to Primeval Beech Forests of the Carpathians and drives a S40. sprawdz moje kompetencje

    OdpowiedzUsuń